Механічний годинник – це складний за своєю конструкцією аксесуар, який в найпростішій формі складається з декількох десятків або сотень деталей. Ті годинники, у яких є додаткові показання, часто використовують більше 300 елементів. У конструкціях найскладніших механізмів використовується понад 1000 елементів, і це далеко не межа!
З огляду на розмір корпусу, всі ці деталі крихітні, і все ж вони повинні бути виготовлені і розташовані з максимальною точністю. Як працюють механічні годинники? Для того, щоб привести всі ці елементи в рух і точно виміряти час, необхідна енергія, отримана заводом заводної головки або повільно зібрана автоматичним заводом пружини.
Як це працює
Акумулятор, що акумулює цю енергію, являє собою пружину в барабані, яка після намотування повільно розкручується, приводячи в рух набір шестерень. На іншому кінці знаходиться спускове колесо, що взаємодіє з якорем.
Спускове колесо поперемінно зупиняється і звільняється якорем. Ці дві деталі потрібні для того, щоб енергія від барабана не витрачалася даремно — без них пружина розкручувалась б миттєво. Завдяки їм енергія розділяється на імпульси.
За якорем знаходиться балансир з волоском всередині (балансирна пружина). Колесо рухається то вправо, то вліво і так далі без перерви, штовхаючи якір то в одну, то в іншу сторону, регулюючи тим самим роботу всього. Додавши до цих елементів стрілки і шкалу, можна відстежувати години і хвилини.
Для того, щоб з'явилася енергія для приведення всього цього в рух, необхідно час від часу заводити механічний годинник. Але які саме годинник потрібно заводити? Чи треба це робити в разі годин з підзаводом? Скільки разів потрібно обертати головку заведення?
Який годинник потрібно заводити і чи треба
Всі існуючі на ринку наручні годинники можна розділити на кілька категорій:
- кварцові;
- класичні механічні з ручним заводом;
- механічні з автопідзаводом (Роторні) і так далі.
Заводити вручну за фактом необхідно тільки класичні механічні годинники, так як в них відсутні інші джерела живлення за аналогією з кварцовими годинами, наприклад, з батарейкою всередині корпусу. Для нормальної роботи всіх деталей необхідний імпульс від туго закрученої пружини.
Завод ручних механічних годинників
У переважній більшості моделей вхід в режим підзаводу здійснюється шляхом легкого витягування коронки, розташованої з правого боку корпусу. Потім встановлюється поточний час, коронка вставляється на своє місце і виконується кілька її обертань двома пальцями вгору-вниз.
При цьому пам'ятайте кілька основних правил:
- Регулярно запускайте годинник, завжди одночасно.
Пристосуйте цю діяльність до свого способу життя, робіть це, наприклад, завжди з ранковою кавою. Ця регулярність дозволить вам відчути справжнє задоволення від такого маленького ритуалу.
- Не заводіть годинник повністю.
Відчуйте момент, коли механізм почне чинити опір і перестане заводитися. Застосування сили може призвести до пошкодження механізму. Трохи практики дозволить вам добре відчути чутливість пружини.
- Будьте обережні.
З такими чутливими та точними пристроями, як годинник, важливо навчитися бути ніжним. Всі дії повинні виконуватися рівномірними рухами, в одному темпі.
- Заводьте годинник за годинниковою стрілкою.
Поширена помилка, що виникає через поспіх-швидше перевести стрілки назад на 10 годин, якщо це, наприклад, 12. Однак, щоб не пошкодити механізм, завжди слід рухати його вперед. Це займе всього кілька секунд, але ви не понесете зайвих витрат на ремонт.
- Заводьте годинник, коли вони не використовуються.
Якщо ви вирішили прибрати свій таймер на полицю, постарайтеся регулярно підзаводити його хоча б раз на тиждень, щоб уникнути висихання мастильних матеріалів і походу до годинникаря.
Кажуть, що у механічних годинників є душа, вони створюють особливий зв'язок з власником. Дотримуючись цих кількох простих правил, ви подбаєте про свої годинники, дбайливо ставитеся до них і зробите так, щоб вони супроводжували Вас довгі роки.
Чи потрібно заводити годинник з автопідзаводом
Щоб правильно відповісти на це питання, потрібно почати з короткого пояснення того, як працюють такі годинники. Основна відмінність автоматичного механізму від звичайного полягає в тому, що його не потрібно заводити, коли ви носите годинник кожен день.
Справа в тому, що пружина, що приводить в рух годинниковий механізм, заводиться обертальними рухами так званого ротора, який обертається в результаті рухів руки, на якій ви носите годинник. Тому, на відміну від пристроїв з ручним заводом, автомати не потребують регулярного заводі.
Але можна і, найголовніше, чи потрібно в такому випадку заводити механічний годинник з автопідзаводом? Почнемо з того, що автоматичні годинник, які носять кожен день, не вимагають підзаводу, навіть якщо знімати їх на ніч або після повернення з роботи.
Механізми такого типу мають запас ходу, що забезпечує безвідмовну роботу протягом декількох десятків годин після зняття годинника з зап'ястя. Зазвичай це близько 40 годин, але новітні технології дозволяють створювати моделі з удвічі більшим запасом ходу.
В Інтернеті існує безліч міфів про завод автоматичних годин, зокрема про те, що заводити вручну заводну головку автоматичного механізму категорично заборонено. Це невірно хоча б тому, що якщо годинник не носити занадто довго, вони перестануть працювати, і тоді їх слід заводити.
Всупереч поширеній серед користувачів автоматичних годинників думку, роботі механізму заважає не завод самої пружини, а часті перерви в його роботі. Є, звичайно, і виключення – є моделі, де виробник прямо вказує, що заводити годинник недоцільно і це може пошкодити годинник.
Як правильно завести автоматичні годинник?
Перш за все, дістаньте інструкцію від виробника і уважно прочитайте розділ з правилами та рекомендаціями щодо підзаводу. Дізнайтеся, яке рішення рекомендується для вашої моделі та як налаштувати додаткові функції, не ризикуючи пошкодити годинник.
Почнемо з індикації дати, яка зараз вбудована в багато автоматичні годинник. Чи знаєте ви, що щодня годинник, пошкоджений неправильним встановленням дати, доставляється до сервісних служб по всьому світу?
Хоча встановлення штампа дати не є складним завданням, ви повинні знати, що це не можна робити між 22:00 та 2:00. У цьому часовому інтервалі відбувається процес зміни дати і будь-яке зовнішнє втручання протягом цього «вікна» може призвести до серйозного пошкодження автоматичного механізму.
А як завести автоматичні годинник, які зупинилися? Для більшості моделей виробники рекомендують спочатку надягати годинник на зап'ясті, а потім трохи помахати рукою. Важливо не робити це занадто різко-досить легких рухів, подібних до тих, які відбуваються при ходьбі.
Якщо годинник не запускається, поверніть коронку за годинниковою стрілкою приблизно 10 разів. Потім просто встановіть час і дату і використовуйте таймер як зазвичай. Також зверніть увагу на те, як ви встановлюєте час на автоматичному годиннику.
Хоча більшість сучасних автоматичних механізмів дозволяють встановлювати час, повертаючи стрілки на циферблаті назад, годинникарі радять не робити цього. Обертати стрілки в зворотному напрямку небажано: це негативно впливає на роботу спуску в пристрої і може привести до більш частих відвідувань Сервісного центру, ніж це необхідно.
Як часто потрібно заводити механічний годинник
Фахівці рекомендують заводити традиційні механічні годинники щоранку-це повинно стати вашим своєрідним «ритуалом» нарівні з ранковою чашкою кави і чищенням зубів. Що стосується годинників з автопідзаводом, таких як Orient FAC08003A0, наприклад, то вони мають запас ходу в 40 годин і при регулярному носінні на руці не потребують додаткової ручної подзаводке.
Скільки треба заводити годинник на механіці
Все залежить від особливостей того чи іншого механізму, а також тієї чи іншої марки годин. Як правило, вистачає до 10 обертань заводний головки на корпусі ваших наручних годинників. Заводити до упору (поки ви не відчуєте стійкий опір) не рекомендується, краще не «перенапружувати» механізм.
Годинники з автопідзаводом, такі як ORIENT Symphony IV RA-AC0F11L10B, наприклад, слід заводити вручну тільки в тому випадку, якщо це рекомендує виробник. В іншому випадку ви можете пошкодити механізм підзаводки з ротором.